Поради батькам щодо організації харчування

Організація харчування дошкільників улітку

Щоб забезпечити в літній сезон дитину необхідною кількістю вітамінів і мінеральних речовин не забувайте включати в меню дитячого харчування свіжі овочі, ягоди та фрукти.

Не слід забувати про такі продукти харчування, як зелень петрушки, кропу, щавель, кропиву. Раннім літом корисно готувати борщ зі щавлю, омлет з кропивою.

Молоде зелене бадилля буряка та моркви можна використовувати для приготування супів, борщів.

Особливе значення має вміст у дитячому раціоні солей кальцію, фосфору та заліза. Ці мінеральні речовини містяться в молочних продуктах, м’ясі, рибі, яйцях, вівсяній крупі, овочах.

Основними джерелами йоду є такі продукти: морська риба, морська капуста, яйця, зернові (крупи, особливо вівсяна), горох, молочнокислі продукти, горіхи(особливо кедрові).

На вітамін С особливо багаті плоди шипшини, горіхи, чорна смородина, зелень салату, шпинату, кропу, петрушки, зелена цибуля, а також яблука, садова і лісова суниця, малина, агрус, свіжа капуста, солодкий болгарський перець, помідори, редис, зелений горошок.

Вітамін А, який потрібен для процесів росту організму в активній формі, міститься лише в продуктах тваринного походження ( печінці, рибі, сирі, жовтках яєць, молоці). В цих продуктах також міститься і вітамі Д, який має виключне значення для життєдіяльності дитячого організму.

Вітамін В1, який стимулює нервову та м’зову діяльність, забезпечує нормальний тонус органів травлення міститься в м’ясі, печінці, яйцях, житньому та пшеничному хлібі грубого помолу, гречаній та вівсяній крупі, бобових, дріжджах. Вітамін В2, який має велике значення для синтезу гемоглобіну крові міститься у м’ясі, молоці, твердому сирі, печінці, крупах, яєчному жовтку, моркві, горосі, меді, дріжджах. Джерелом вітаміну В6 є пекарські дріжджі, проросле насіння, пшеничні та рисові висівки, печінка, м’ясо, риба.

Організація харчування для підняття гемоглобіну

Для заповнення невеликого недоліку заліза у дитини можна правильно підбирати продукти для щоденного раціону. Обов'язково слід включати в меню антонівські яблука, гречку, яловичину, телятину, яловичу печінку. У свинині і курці також міститься залізо, але в набагато менших кількостях. Багато заліза в зелені - салат, петрушка, кріп, базилік, селера - на тільки корисні, але і стимулюють апетит і травлення. Можна додати в салат листя кульбаби, в чай - мелісу.

Але не варто забувати про фізичну активність на свіжому повітрі для того, щоб організм насичується киснем.

Морква для лікування недокрів'я

Рекомендується при перших симптомах недокрів'я вранці натщесерце є натерту на дрібній тертці моркву, змішуючи її зі сметаною або рослинним маслом.

Вживання свіжих соків - відмінний засіб для підняття гемоглобіну.

Застосовують буряковий, морквяний, яблучний сік, як окремо, так і змішуючи їх у різних пропорціях.

Допоможуть впоратися з проблемою і такі народні засоби:

• очищені волоські горіхи (1ст) сира гречка (1ст) перемолоти на м'ясорубці або на кавомолці і вживати щодня по 1-2 ст. ложці;

• родзинки, курага, мед, горіхи - все перемолоти і перемішати, залити медом. Приймати по кілька столових ложок в день. Даний засіб не тільки підвищує рівень гемоглобіну, а й забезпечить організм людини всіма необхідними вітамінами і мінералами;

чорнослив, курага, горіх волоський, родзинки, лимон - все перемолоти, змішати з медом і їсти , як десерт. Можна додати сік алое. З особливою увагою треба поставитися до зниження рівня гемоглобіну у дітей 1,5 – 2 років. Слід пам'ятати, що їм не слід приймати будь-які засоби, включаючи і народні, без консультації лікаря.

Але, все одно, хоч народні засоби і нешкідливі, плануючи їх застосування, порадьтеся зі своїм лікуючим лікарем, може він скоректує процес лікування або запропонує свої перевірені засоби.

Харчові отруєння

Влітку мало хто з батьків утримується від спокуси напоїти малюка парним молоком або пригостити його немитими ягодами з саду, овочами з городу. Парне молоко дуже шкідливо для маленьких дітей, оскільки на відміну від молока, що пройшло теплову обробку і стерильно запаковано, воно може викликати не тільки кишкові розлади, а й інфекційні захворювання. Такі ягоди, як полуницю, малину та суницю необхідно мити особливо ретельно. Немита чи погано промита зелень "зі свого городу" може привести до розвитку у дитини ієрсиниоза, відомого також під назвою "псевдотуберкульозу" або "мишачої лихоманки". Навіть звичайні для дитини продукти харчування в спекотну пору року швидко псуються, а термін їх зберігання скорочується. Неприпустимо поїти дитину сирою водою, навіть джерельною або після очищення через фільтр.

Як уникнути харчового отруєння

Мийте руки до і після того, як доторкнулися до їжі

Гарячу їжу слід розігрівати й подавати в гарячому вигляді. Готуйте м'ясо і молочні продукти при температурі не нижче 70 градусів

Швидкопсувні продукти можна тримати при кімнатній температурі (близько 20 градусів) не більше 2-х годин

Якщо у спеку ви вирушили на пікнік, то час зберігання продуктів знижується до однієї години

Після зіткнення з сирим м'ясом посуд необхідно вимити самим ретельним чином, а обробну дошку краще відтерти жорсткою губкою

Під час приготування і розігрівання їжі в мікрохвильовій печі періодично помішуйте її або пробуйте, взявши продукт з різних місць, тому що температура в мікрохвильовій печі розподіляється недостатньо рівномірно

Перегрітий автомобіль перетворюється на справжній інкубатор мікробів. Продукти можна тримати в машині не довше, ніж почнеться час танення морозива.