Емоційний розвиток дітей

"Як дорослі можуть сприяти емоційному розвитку дітей"

Емоційному розвитку сприяє така поведінка дорослих, яка робить їх джерелом комфорту і підтримки.

Тепло

Під словом «тепло» розуміємо інтерес до дітей, доброзичливість і реакцію на їхні потреби. Діти відчувають, що їх люблять, цінують, приймають. Тепло може виражатися в тому, що дорослі :

- завжди поруч;

- торкаються ніжно дитини;

- встановлюють і підтримують з нею зоровий контакт;

- використовують можливість, щоб поговорити з дитиною;

- розмовляючи з дитиною, нахиляються до неї так, щоб та їх бачила.

Чуйність

Коли реакція дорослих доброзичлива і передбачувана, діти очікують безпеки і затишку, світ безпечний для них. Постійна реакція дорослого на дитину і стосунки, які виникають між ними, є найважливішим чинником, який визначає ступінь подальшого успіху дітей. Ці взаємостосунки, засновані на щоденному  контакті дитини і дорослого, роблять світ захищеним і передбачувальним.

Дорослий може реагувати так:

- щойно малюк починає плакати, бере його на руки, з’ясовує причину сліз й усуває її;

- обговорює з іншими членами родини, як поводитися з дитиною у певних ситуаціях;

-  виробляє певні моделі поведінки, які відповідають особливостям дитини;

- пестить дитину, коли є можливість.

Повага

Повага до дітей означає віру в їхні здібності та потенціал розвитку. Щоб проявити повагу:

- дізнайтеся про особливості, інтереси, потреби, схильності дитини;

- робіть так, щоб діти самі шукали власні рішення;

- просить дітей поділитися своїми ідеями.

Емпатія

Здатність розуміти й приймати емоційний стан, недоліки, думку іншого і є емпатією. Навчитися емпатії – означає мати досвід такого самого ставлення до себе.

Дорослі можуть виявляти емпатію до дітей різними способами:

- пристосовуючись до настрою дитини;

- виражаючи почуття дітей мімікою, голосом, жестами;

- повторюючи за дітьми звуки;

- називаючи емоції дітей просто і без оцінки: «Ти почуваєшся щасливим», «Ти дуже розхвилювався», «ти засмучений»;

- хвалячи  дітей, коли вони виявляють зародки емпатії стосовно інших: «Як ти добре мене обійняв», «Ти пожалів Марійку»;

- у відповідь на жести дитини промовляють: «Ти хочеш персика»;

- повторюють і розвивають сказане дитиною (наприклад, дитина каже: «Черевик».

Дорослий: «Ти хочеш знайти свій улюблений червоний черевик».)

Щирість

Щирість означає, що дорослі повинні бути правдиві, розумні і мають хвалити дітей.

Щирість виражається так:

- чесно зізнайтеся, коли щось не так; уникайте вселяти в дітей помилкові надії;

- будьте поруч, коли діти самостійно займаються, щоб підтримати й підбадьорити їх;

- подякуйте дітям за допомогу чи спробу щось зробити;

- пояснюйте дитині, чому Ви просите її зробити щось, чого їй спочатку не хочеться.